Українські фахівці обговорили з представниками ЄС впровадження Механізму коригування вуглецевих викидів на кордоні (CBAM) та його звʼязку з Системою торгівлі викидами ЄС
30.04.2025
29 квітня 2025 року у Єврохабі відбувся воркшоп, присвячений Механізму вуглецевого коригування на кордоні (CBAM) та його звʼязку з Системою торгівлі викидами Європейського Союзу.
Зі вступними словами до учасників звернулися: Директорка з питань непрямого оподаткування та адміністрування податків (DG TAXUD) Марія Елена Скоппіо, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ольга Юхимчук та Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко. Вони підкреслили важливість обговорення CBAM для адаптації української економіки до нових європейських стандартів та покращення екологічної ситуації.
Представники Європейської Комісії також виступили з доповідями на заході. Делфін Саллард (DG TAXUD) надала огляд механізму CBAM, його сфери застосування, порядку розрахунку коригувань та плану поетапного запровадження цього механізму. Ромен Лож’є (DG TAXUD) представив триетапну стратегію посилення механізму CBAM, зокрема спрощення механізму, запобігання ухиленню та розширення сфери застосування. Рубен Вермірен (DG CLIMA) пояснив принципи роботи системи торгівлі викидами ЄС та її зв’язок з CBAM, акцентуючи увагу на запобіганні витоку вуглецю.
Воркшоп сприяв обміну думками і досвідом між представниками Європейської Комісії, українського бізнесу, та державними органами. Учасники домовилися про організацію наступного воркшопу у більш технічному форматі для фахівців, які безпосередньо працюють над звітуванням.
Захід організований за ініціативи Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.
Довідково
CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) – це новий інструмент ЄС для регулювання імпорту продукції з високим вуглецевим слідом, спрямований на забезпечення рівних умов конкуренції між європейськими та іноземними виробниками та підтримку амбітних цілей ЄС у сфері кліматичної політики.
Україна, попри виклики війни, активно працює над адаптацією до цих механізмів, зокрема через відновлення системи моніторингу та розробку законопроєкту про Систему торгівлі викидами (ETS).