Віцепрем‘єрка Ольга Стефанішина та Посол ЄС Катаріна Матернова відкрили виставку «Шлях України до ЄС в ілюстраціях, плакатах, арт-творах»
Наш шлях до ЄС
20.02.2025
19 лютого в Музеї історії міста Києва відбулось офіційне відкриття виставки «Шлях України до ЄС в ілюстраціях, плакатах, арт-творах», що організована за ініціативи Офісу Віце-премʼєр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України-Міністра юстиції та за підтримки проєкту ЄС Association4U.
Виставка присвячена основним історичним етапам на шляху до вступу України до Європейського Союзу. На ній представлені роботи відомих художників, ілюстраторів та представників креативного сектору України, а також експонати, надані Національним музеєм Революції Гідності.
Кожен твір – картина, плакат чи арт-об’єкт – несе глибокий сенс, що відображає окремий значущий період процесу євроінтеграції України, а також сподівання, боротьбу та досягнення нашої країни для повернення в європейську родину.
Під час відкриття виступили Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції-Міністр юстиції, Ольга Стефанішина; Посол ЄС в Україні, Катаріна Матернова та Перший заступник Голови Верховної Ради України, Олександр Корнієнко. Також участь у відкритті взяли Генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, Ігор Пошивайло; Генеральна директорка Музею історії міста Києва, Діана Попова; Професор політології Києво-Могилянської академії, науковий радник Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, Олексій Гарань; креативна Директорка міжнародної агенції «Ogilvy» в Україні Євгенія Дзюбенко та інші.
«У кожного з нас є запит на те, щоб не забувати нашу історію. Сьогодні ми побачили невеличку експозицію, що символізує кожен етап нашого євроінтеграційного шляху — так, як його бачили ті хлопці та дівчата, митці, які стояли на Майдані, хто був і залишається на фронті, хто боровся й продовжує боротьбу за європейське, демократичне майбутнє України. Ці роботи говорять голосніше за тисячі слів. Це поклик серця і душі людей, які об’єднуються не заради боротьби з кимось, а заради нашої спільної перемоги. Ще кілька місяців тому ми думали, що це війна росії з Україною. Сьогодні ми точно знаємо — це війна добра і зла. І в нас немає іншого вибору, окрім як перемогти», – зазначила Ольга Стефанішина.
Вона підкреслила, що наше спільне завдання — зробити так, щоб майбутні покоління пам’ятали про війну лише з виставок і книг. Щоб біль, сум і безнадія не стали їхньою реальністю в майбутньому. «І ми знаємо, що це можливо. Бо сьогодні є відчуття, якого не було 24 лютого 2022 року, – відчуття, що Європа з нами. А найбільша сила України, наш найбільший скарб— це наша нація. Дякую усім, хто сьогодні тут, з українцями та Україною».
«28 лютого 2022 року, всього через чотири дні після початку повномасштабного вторгнення, Україна подала заявку на членство в ЄС. Момент, що змінив історію. Коли світ дивився на розвиток війни, Україна дивилась в майбутнє. У найтемніші часи надія та європейська перспектива стали рушійною силою для держави, що бореться не лише за свою свободу, а й за цінності всієї Європи. Більш того, Україна не просто обороняється — вона живе, творить, розвиває культуру навіть під час війни. Виставки відкриваються, митці працюють. Саме в цьому і є сила України», – наголосила Катаріна Матернова.
Посол ЄС в Україні зауважила, що мистецтво — це не про відволікання від реальності — це про її осмислення. Про те, щоб зафіксувати історію, щоб її не стерли, не переписали, не вкрали. «У час, коли історія змінюється на наших очах, мистецтво стає її вічним свідком. Це спосіб сказати світові: ми є, ми будемо, і нас не зламати».
«11 років тому в ці дні в центрі Києва було так само небезпечно, але була боротьба за права, за свій вибір, за європейський шлях України. Сьогодні ми знову боремося — тепер уже не тільки за нашу свободу, а й за місце України в європейській родині. І ми доводимо, що ми — не тільки географічно частина Європи, але й ментально. Останні події демонструють, що Україна ще може бути відповідальним членом цієї родини і брати на себе лідерство у складній ситуації», – підкреслив під час свого виступу Перший заступник Голови Верховної Ради України, Олександр Корнієнко.
Він подякував усім, хто підтримав ініціативу Офісу Віце-премʼєр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції щодо організації виставки, зокрема Представництву ЄС в Україні та підкреслив, що євроінтеграція — це не лише про закони та процедури. Це про відповідальність, стандарти, рівні можливості та верховенство права. Про єдиний підхід до всіх та водночас про величезні можливості, зокрема економічні. Перший віце-спікер зауважив на важливості донести до кожного українця, що членство в ЄС — це не далека мрія, це реальність, яку Україна творить щодня.
«Глибоко символічно, що в ці дні ми відкриваємо виставку, яка розповідає про наш шлях до ЄС. Цей шлях є довгим і тернистим. Сучасний світ зафіксував потужний посил українського суспільства про те, що Україна бачить своє майбутнє в цивілізованій європейській спільноті. На жаль, наш шлях до ЄС був освячений кровʼю українських громадян, які не лише актуалізували цінності та принципи Європейського Союзу для самих себе, а й для всієї Європи. На виставці ви можете побачити невелику частину експонатів — оригінальних речей з часів Майдану, які зберігаються в музейній колекції. Серед них є і прапор ЄС, як символ нашого майбутнього», – підкреслив Ігор Пошивайло.
«Починаючи з Французької революції та її «Марсельєзи» мистецтво відігравало важливу роль, надихаючи континент до змін. І на Майдані — як у 2004, так і в 2014 році — мистецтво стало невід’ємною частиною боротьби і набувало глибокого політичного змісту. Згадаймо різдвяний вертеп 2014 року — цей осучаснений обряд став символом глибоких змін, що відбувалися в країні. А народна пісня «Пливе кача» стала реквіємом по загиблим, чиї смерті не були марними. Сьогодні на цій виставці ми в художній формі бачимо повернення до того шляху, що веде Україну до Європейського Союзу, гімном якого є бетховенська «Ода радості», – сказав Олексій Гарань.
«Команді Музею історії міста Києва приємно та почесно долучитися до цього проєкту. Яким би драматичним не був наш європейський шлях, мрія мільйонів українців має зрештою втілитися – заради майбутніх поколінь і в памʼять про тих, хто загинув на Майдані огорнутий прапором ЄС», – додала Діана Попова.
«До України сьогодні звернені погляди мільйонів людей, і не лише міжнародної спільноти, а і нас самих. Ми заглиблюємося у свою культуру, історію, осмислюємо, хто ми є, які наші цінності та за що ми боремося. Мистецтво, з одного боку, відрефлексовує сучасність, дає вихід складним емоціям та допомагає віднайти стрижень, щоб залишатися незламними і водночас вразливими, чутливими до своїх переживань та болю інших. З іншого ж боку, мистецькі твори, і плакати зокрема, покликані виконувати функцію формування та викристалізовування сенсів, дуже чітких та зрозумілих повідомлень, які запам’ятовуються та западають в душу. Виставка «Шлях України до ЄС» — це важливий інструмент комунікації, який через емоційну візуальну мову доносить суть євроінтеграційних процесів та спільність загальнолюдських цінностей», – Євгенія Дзюбенко.
Презентовані роботи таких авторів: Іван Бойко, Максим Вітик, Микола Гончаров, Артем Гусєв, Дмитро Дзюба, Вікторія Долгіх, Ірина Дунаєва, Юрій Ковальов, Стас Колотов, Андрій Науменко, Максим Стремоусов, Нікіта Тітов, Інна Трикіла, Софія Салата, Марина Януль, Kris Kala, Szymon Szymankiewicz, міжнародна комунікаційна агенція Ogilvy Україна. Сприяння у наданні творів також надали «Banda», «Креативна Січ», Асоціація «The 4th Block» та проєкт «PosterTerritory» в межах міжнародної благодійної акції «Stand with Ukraine». Виставку організовано за консультативної підтримки Офісу відновлення та реформ Кабінету Міністрів України. Проєкт реалізовано за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Виставка триватиме до 2 березня 2025 року та є безкоштовною для відвідування в Музеї історії міста Києва, за адресою вул. Богдана Хмельницького, 7. Експозиція розташована на 4 поверсі.