Міжнародні партнери відзначили появу політичного лідерства та відповідальності у сфері гендеру в Україні

17.10.2017

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе ініціювала зібрання Робочої групи донорів з питань гендерної рівності. 

Зустріч з координації гендерної політики за участі представників країн-донорів та організацій-виконавців, що увійшли до складу групи, відбулася 17 жовтня 2017-го року.

Це перша зустріч такого формату, що має на меті створити платформу для об’єднання зусиль Уряду та міжнародних донорів заради відкритого та прозорого діалогу, спрямованого на розробку дієвих механізмів з впровадження політики гендерної рівності. “Ми працюємо над тим, щоб питання гендерної рівності займали дедалі важливіше місце у порядку денному Уряду”, – заявила Віце-прем’єр. Цього року Уряд розпочав створення інституційного механізму гендерної рівності. Зокрема, ухвалено рішення запровадити посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики та створити відповідний офіс в рамках СКМУ. Україна покладає високі сподівання на співпрацю з донорами в питанні запуску повноцінної роботи офісу гендерного уповноваженого.

Іванна Климпуш-Цинцадзе розповіла присутнім, що серед актуальних питань, що стоять перед Урядом в цій царині, – співпраця з Парламентом у підготовці до ратифікації Верховною Радою Стамбульської конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству; імплементація директив Європейського Союзу у сфері гендерної рівності; пілотний проект з призначення гендерних радників у секторі безпеки й оборони (а в перспективі – в усіх міністерствах).

Посли країн-донорів, зокрема Канади, Швеції та Великої Британії відзначили теперішні успіхи України, але наголосили на необхідності подальшої системної роботи. Серед пріоритетних сфер, на їхню думку, – врахування аспектів гендерної рівності при ухваленні нових актів та законопроектів, при бюджетуванні, а також подальше більш активне залучення жінок до процесу ухвалення рішень в державі. Усі учасники позитивно відзначили появу політичного лідерства і відповідальності у цій сфері.

Голова ООН Жінки в Україні Анастасія Дівінська представила напрацювання щодо аналізу напрямків підтримки донорами різних аспектів політики гендерної рівності та забезпечення дотримання прав жінок в Україні. Одним із ключових результатів роботи групи є створення мапи міжнародних гравців, що охоплює 68 донорських ініціатив і проектів, що вже тривають, та 6 запланованих. Ці ініціативи спрямовані на підтримку досягнення пріоритетних цілей Уряду до 2020 року, а також на виконання задач, відображених у трьох національних стратегічних документах з гендерної рівності. Пані Дівінська підкреслила значення партнерства донорів та Уряду задля прогресу у викоріненні гендерної дискримінації та досягненні рівності, вагомості координації для підвищення ефективності зовнішньої допомоги та співпраці, що спрямовані на покращення прав жінок в Україні. Вона також наголосила на важливості лідерства Віце-прем’єр-міністра у координації, що відкриває можливості для реальних дій.

Своєю чергою, представники міжнародних організацій, зокрема, Ради Європи, ОБСЄ та Національного Демократичного Інституту (NDI) відзначили прогрес України за останні півроку. Хоч відсоток жінок, які працюють у владних інституціях, залишається низьким, вони відіграють велику роль в політичному житті країни. Зокрема, NDI оприлюднив результати загальнонаціонального опитування “Тренди щодо гендерних питань в Україні”. Так, на питання “Хто, на вашу думку, більшою мірою залучений до політичного життя – чоловіки чи жінки?”, у грудні 2016 року відповідь “в основному, чоловіки”, дали 43% респондентів, а в липні 2017 р. – 31%. Одночасно значно зросла кількість людей, які вважають, що чоловіки та жінки мають бути рівною мірою залучені до політичного життя (42% у липні 2017 по відношенню до 36% у грудні 2016 ). Повний звіт за результатами опитування з’явиться у відкритому доступі на сайті https://www.ndi.org/node/17664 .

У зустрічі також взяли участь заступник Міністра закордонних справ Сергій Кислиця, заступники Міністра соціальної політики Олександра Чуркіна та Наталія Федорович. За підсумками обговорення було вирішено покращувати комунікацію гендерних питань в Україні, поглиблювати міжінституційну співпрацю та організовувати подібні зустрічі кожні півроку.