Відбулося шосте засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС

26.06.2020

23 червня 2020 року Україна та Європейський Союз провели щорічне засідання Діалогу з прав людини. Через обмеження, пов’язані з пандемією COVID-19, засідання відбулося у форматі відеоконференції. Це було шосте засідання Діалогу з прав людини з моменту підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у 2014 році.

Відповідно до практики засідань минулих років, обговорення стосувалося широкого кола питань, включаючи прогрес, досягнутий за час, що минув від попереднього засідання Діалогу в м. Києві у березні 2019 року, а також вплив пандемії COVID-19 на ситуацію із правами людини.

Україна та ЄС вчергове висловили своє глибоке занепокоєння щодо погіршення ситуації із правами людини в Криму, у тому числі ситуації з кримськотатарським народом, що триває від початку невизнаної та незаконної анексії півострова Російською Федерацією.

Сторони засудили випадки порушень прав людини в окремих районах Донецької та Луганської областей, непідконтрольних Уряду України. ЄС повторив свій заклик до звільнення усіх українських громадян, незаконно затриманих на Кримському півострові та у Російській Федерації. Україна та ЄС обговорили шляхи забезпечення прав людини та зменшення негативного впливу конфлікту у східній Україні та незаконної анексії Кримського півострова на гуманітарну ситуацію, у тому числі у контексті пандемії COVID-19. ЄС привітав інклюзивний підхід, впроваджуваний Президентом України В. Зеленським, та заохотив Україну до подальшого руху у цьому напрямі.

Також Сторони обговорили шляхи подальшого захисту прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО). ЄС привітав зміни у виборчому законодавстві, спрямовані на повне забезпечення виборчих прав ВПО. У той же час, Сторони погодилися із необхідністю досягнення подальшого прогресу, зокрема у напрямку сприяння виплатам пенсій особам, що проживають на непідконтрольних територіях, а також відокремлення виплат пенсій та соціальної допомоги від статусу ВПО. Привітавши прогрес у законодавстві щодо гуманітарного розмінування, Сторони погодилися з необхідністю створення найближчим часом національного протимінного центру, необхідного для ефективного вирішення питання очищення територій, забруднених мінами. Сторона ЄС підтвердила свою готовність надавати підтримку заходам з розмінування. 

Україна та ЄС погодилися щодо необхідності продемонструвати чіткий та швидкий прогрес у розслідуванні злочинів, вчинених під час протестів на Майдані, а також насильницьких подій у Одесі 2 травня 2014 року.

Учасники засідання обговорили протидію неналежному поводженню та тортурам, а також реформування, що відбувається у правоохоронних органах з метою упередження цих проявів. ЄС зробив запит щодо планів, спрямованих на вирішення питання переповнення місць обмеження волі, яке залишається проблемним та підтвердилося у контексті пандемії COVID-19.

ЄС привітав проведення у минулому році вільних та неупереджених президентських та парламентських виборів, а також підкреслив необхідність подальшого покращення виборчих процедур з урахуванням рекомендацій ОБСЄ та БДІПЛ, особливо напередодні чергових місцевих виборів.

Сторони визнали ключову роль, яку відіграє громадянське суспільство, а також вільні та незалежні засоби масової інформації в Україні. У світлі нещодавніх нападів на представників громадянського суспільства та медіа, Сторони обговорили шляхи посилення безпеки громадських активістів, правозахисників та журналістів. Сторони погодилися щодо необхідності покласти край безкарності нападників, у тому числі у справах Катерини Гандзюк та Павла Шеремета.

Україна та ЄС обговорили законопроект щодо аудіовізуальних засобів масової інформації та погодилися з тим, що законодавство у цій сфері має відповідати принципам свободи слова та свободи ЗМІ. Україна підтвердила свій намір працювати над вирішенням ситуації з оприлюдненням персональних даних журналістів на українських веб-сайтах. Сторони визнали важливу роль суспільного мовника та необхідність забезпечення достатніх ресурсів та незалежність його керівництва, що потрібні для його належного функціонування. ЄС висловив готовність збільшити свою підтримку незалежних ЗМІ в Україні.

Порядок денний Діалогу з прав людини між Україною та ЄС також охопив питання політики недискримінації, у тому числі прав представників ЛГБТІ, та дотримання прав етнічних, мовних, релігійних та національних меншин, а також Закону України «Про освіту» та Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Сторони знову підтвердили необхідність повного врахування рекомендацій Венеційської комісії щодо закону про освіту, у контексті чого Україною було згадано ухвалення парламентом Закону України «Про повну загальну середню освіту», що містить винятки стосовно приватних шкіл. ЄС взяв до уваги кроки, здійснені Україною в цьому напрямі. Стосовно закону про державну мову, ЄС закликав Україну втілити в життя рекомендації Венеційської комісії. Також було наголошено на тому, що будь-які зміни у законодавстві, що стосуються прав меншин, мають базуватися на інклюзивному консультативному процесі із залученням усіх зацікавлених сторін.

Сторони обговорили поточний прогрес, досягнутий правоохоронними органами України у своєму підході до нагляду за порядком під час проведення та охорони мирних зібрань, у тому числі різноманітних прайд-маршів, що проводилися в Україні. Сторони погодилися щодо необхідності вжиття додаткових зусиль у цьому напрямку, особливо у частині заходів, спрямованих на захист учасників мирних зібрань напередодні та під час їх проведення.

Стосовно гендерної рівності та прав жінок, Сторони висловили стурбованість зростанням рівня домашнього насильства у контексті пандемії COVID-19, а також обговорили подальші кроки з посилення гендерної рівності та боротьби з гендерно зумовленим насильством. ЄС закликав Україну якнайшвидше ратифікувати Стамбульську конвенцію. Сторони також обговорили шляхи посилення дотримання прав дитини. ЄС привітав приєднання України до Декларації про безпеку шкіл.

Україна та ЄС знову підтвердили свою співпрацю в рамках міжнародних форумів у сфері прав людини. ЄС знову закликав до якнайшвидшої ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду, що є зобов’язанням України в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Делегацію Сторони ЄС очолив Річард Тіббельс, голова Підрозділу з питань двосторонніх відносин з країнами Східного партнерства Європейської служби зовнішньої діяльності. Валерія Коломієць, заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції, очолила делегацію Української Сторони. Відповідно до усталеної практики, ЄС було проведено консультації з представниками українського громадянського суспільства та міжнародних організацій напередодні засідання Діалогу.

Наступне засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС заплановане до проведення у м. Києві навесні 2021 року.

Інші новини

Всі новини