Україна та Естонія посилюють співпрацю щодо повернення полонених і депортованих українців

01.11.2024

Посилення механізмів пошуку та повернення полонених і депортованих росією українських громадян обговорила Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина під час зустрічі з Міністеркою юстиції та цифрових справ Естонії Ліісою-Лі Пакоста. Зустріч відбулась на полях Міністерської конференції щодо людського виміру Формули миру, що відбулась 30-31 жовтня у Монреалі, Канада.

Віцепрем’єр-міністерка подякувала Ліісі-Лі Пакоста за її участь у Конференції, а також висловила вдячність за послідовну підтримку Естонії України у її боротьбі проти російської агресії.

Ольга Стефанішина також представила концепцію та механізм роботи Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у звʼязку із збройною агресією росії проти України.

«У нас є власний, дуже серйозний потенціал для адміністрування і роботи над тим, щоб зробити цей інструмент дієвим. Також Україна вже має домовленості з міжнародними партнерами, які висловили готовність підтримувати роботу Реєстру. Нам потрібна, головним чином, координаційна підтримка та сприяння. Україна дуже зацікавлена у співпраці з таким надійним партнером, як Естонія, на шляху його реалізації», – зазначила Віцепрем’єрка. 

Міністерка юстиції Естонії у свою чергу відзначила, що її країна має значний досвід роботи з безпечної обробки чутливих даних та готова ним поділитися.

В межах зустрічі обговорили також можливості посилення цифрової співпраці, зокрема в межах діяльності Міністерств юстиції. В Естонії портфель міністра юстиції було розширено за рахунок цифрової трансформації з метою розбудови цифрової держави.

«Україна вже пройшла довгий шлях діджиталізації. Це не лише про спрощення бюрократичних процесів, але і дуже важливий елемент боротьби з корупцією. Я була б дуже рада поділитися нашим досвідом, тому що це, в першу чергу, досвід роботи у кризовій ситуації – війні, але від того він не менш ефективний», – підкреслила Ольга Стефанішина. 

Окремо обговорили питання збереження та посилення санкцій проти росії через її вторгнення в Україну, а також використання заморожених російських активів на користь нашої держави. Сторони домовилися тісно співпрацювати, зокрема на міжнародному рівні. Міністр Естонії розповіла про ухвалені механізми законодавчого регулювання, що дозволяють використовувати заморожені російські активи для компенсації збитків, які росія завдає Україні внаслідок війни.

Міністри присвятили окрему увагу прогресу України на шляху до ЄС та євроінтеграційному порядку денному країни, зокрема в контексті опублікованого цього тижня Звіту в межах Пакету розширення Європейського Союзу 2024 року.

«До кінця листопада цього року ми маємо намір завершити всі процедури в межах скринінгу основних питань, і Комісія рекомендувала Україні якнайшвидше переходити до наступного кроку перемовин, відкриття Кластеру 1. Ми розраховуємо, що Європа підтримає це рішення на початку 2025 року. Тож ми рухаємося динамічно, і зараз в пріоритеті – розбудова спроможностей та створення надійного майданчика для дискусії, щоб усі: представники державного сектору, бізнес-асоціацій, громадянського суспільства, консолідували зусилля на шляху до спільної мети», – зауважила Ольга Стефанішина.